Endodoncie a reendodoncie
Endodoncie
Endodoncie znamená ošetření kořenových kanálků.
Pokud dojde následkem hlubokého zubního kazu k zánětu nervu uvnitř zubu, přichází na řadu buď vytržení zubu nebo ošetření kořenových kanálků. Zánět nervu v zubu působí bolest a neléčený zánět nervu se přenáší dál do kosti kolem zubu.
Pokud zastihneme ranou fázi zánětu, jsme většinou schopni tuto komplikaci zubního kazu zvládnout a tím docílit uchování zubu v ústech. Správné ošetření kořenových kanálků zajistí dlouholetou plnohodnotnou funkci "mrtvého" zubu.
Endodontické ošetření probíhá ve 2-3 krocích : (záleží na fázi zánětu a na počtu kanálků)
- odstranění nervu ( v lokální anestezii)
- opracování a rozšíření kořenových kanálků s cílem odstranit infekční obsah
- zaplnění kořenových kanálků
K definitivnímu zaplnění kořenových kanálků používáme moderní metodu tzv. laterální kondenzace.Ta umožní hermetické uzavření vchodů kanálků a znemožní tak pronikání bakterií z prostředí dutiny ústní do kanálku. Po dokončení ošetření je nezbytné zhotovení RTG snímku radioviziografií.
Provedení tohoto ošetření je časově náročné, vyžaduje preciznost a speciální přístrojové vybavení ( viz apexlokátor, Endo-IT nebo Medin motor, Newtron ). Spolehlivé ošetření kanálků nelze při tomto způsobu provedení dělat "na pojišťovnu".
Zánět kolem kořene | RTG snímek s kořenovým nástrojem | Stav po ošetření kanálků |
Význam endodontického ošetření
Onemocnění zubní dřeně je nejčastější příčinou endodontické léčby - má několik stádií, jednoduše lze říci , že jde o pulpitidu a periodontitidu, to znamená zánět postihl i tkáně v okolí hrotu kořene zubu.
Pulpitida většinou vzniká jako důsledek neléčeného nebo rozsáhlého kazu, který umožnil, aby se bakterie dostaly z kazivého ložiska do pulpy (zubní dřeně). Méně často může pulpitida vzniknout jako důsledek fyzikálního či chemického dráždění při rozsáhlých, nedostatečně podložených vyplních.
Méně často se stane, že příčinou pulpitidy je pokročilejší forma parodontózy, kdy je rozvolněný závěsný aparát zubu a infekce přestoupí do zubu zpětně, z parodontálního chobotu.
Chronická pulpitida i periodontitida se projevují zpravidla jen malými příznaky. Bývají náhodně objeveny až při RTG vyšetření v rámci vstupní nebo preventivní prohlídky. Avšak stav takového zubu je nutno neprodleně řešit, neboť hrozí, že může kdykoli přejít do akutního stadia a způsobit vážné zdravotní následky. Jedná se totiž o fokální infekci, která může hrozit postižením dalších orgánů. Náchylné jsou zejména svaly, klouby, chlopně či ledviny. Organizmus a imunitní systém jsou díky takovému fokusu chronicky oslabovány. Takový chronicky neléčený zub může pokazit Vaši dovolenou nebo znemožnit plánovanou operaci. Zde je znovu patrný význam pravidelných preventivních prohlídek a doplňkových vyšetření.
Náhodně objevená periodontitida zubu 47 (pac. 47 let, r. 2012) | Zub po endodontickém ošetření kořenových kanálků (2012) |
Zub 47 s hojicím se defektem kosti | Plně funkční zub 47 , vyhojený defekt kosti a postendodontické ošetření. Zub byl opatřen čepovou nástavbou a korunkou (2016) |
Reendodoncie
Znamená opakované ošetření kořenových kanálků, neboli revize ošetření kanálků.
Nejčastějším důvodem pro reendodontické ošetření bývá rentgenologicky zjištěný nález kolem hrotu kořene- laicky se nazývá "váček".
Důvodem může být také špatná kvalita kořenové výplně - dříve používané výplně se někdy z kanálků resorbují ( vytrácejí ), a proto je při zjištění tohoto nálezu na RTG snímku nezbytné vyčištění a vydezinfikování vnitřního prostoru zubu.
Provedení tohoto ošetření je obdobně náročné jako u endodoncie, avšak výskyt možných komplikací je větší - úspěšnost se pohybuje kolem 60%. Časová náročnost i nároky na přístrojové vybavení znamenají, že výkon spadá mimo úhradu pojišťovnou.
Alternativou k tomuto ošetření je extrakce zubu a jeho náhrada můstkem či implantátem.
V odůvodněných případech je možné pacientovi doporučit reendodontické ošetření pod mikroskopem, které se provádí na specializovaných pracovištích.
Úhrada takového ošetření se pohybuje v řádu tisíců korun, avšak vlasní funkční zub je lepším řešením než jakákoli protetická náhrada.
OPG snímek - zub vhodný pro reendodoncii | RTG snímek s kořenovými nástroji | Zub po reendodontickém ošetření |
Postendodontické ošetření
Po ošetření kořenových kanálků je nezbytné provést stabilní postendodontické ošetření - rozumí se tím rekonstrukce viditelné části zubu. Způsobů jak zajistit funkčnost mrtvého zubu je mnoho- od výplně, přes dostavbu zesílenou sklovláknovými prvky, až po zhotovení kořenové nástavby (čepu) a korunky ( viz protetika ).
Postendodontická dostavba s výztuhou sklovláknovými FRC čepy - zub 36, dolní čelist
Dostavba devitalizovaného zubu 15 FRC čepem před preparací na korunku